Citlivost zubů pri bělení

Bělení zubů je někdy provázené zvýšenou citlivostí zubů. Tento průvodní jev je neškodný a projevuje se jako mírná bolest. Pokud je bolest výrazná, pravděpodobně máte zuby citlivější a měli byste sáhnout po bělicích páscích, které poskytují nižší úroveň bělení, ale používají se dlouhodoběji. Takto dosáhnete stejného účinku dokonale bílých zubů – kúra je mírnější a rozložená na delší časové období. Pokud je citlivost zubů nesnesitelná, kúru na 1–2 dny přerušte a až potom pokračujte. Tato citlivost nemá žádné následky na zdraví vašich zubů. Objevuje se přibližně u 30–50 % lidí.

Jak zmírnit citlivost zubů při bělení?

Vyhýbejte se nápojům a citrusovému ovoci, které citlivost zubů zhoršují. Nejčastěji jsou to velmi studené a velmi teplé nápoje. Používejte měkký kartáček s hustějšími štětinkami a kombinujte jej se speciální pastou na citlivé zuby.

Citlivost zubů

Pokud víte, že vaše zuby jsou obvykle citlivější vlivem různých vnějších vlivů, určitě si nevybírejte nejsilnější bělicí pásky z nabídky. Mezi tyto patří např. pásky FlexFit Supreme nebo Professional Brilliance, které mají až hodinovou aplikaci denně. Čím rychlejší a intenzívnější bělení, tím vyšší riziko citlivosti zubů. Na mírně citlivé zuby doporučujeme bělicí pásky Vivid, Glamorous White nebo velmi oblíbené Professional Effects. Tyto pásky mají půlhodinu aplikace denně. Na velmi citlivé zuby jsou určené pásky Gentle Routine, které bělí jemně, avšak je třeba mít na paměti, že účinek nebude tak výrazný jako u klasických bělicích pásků s vyšší úrovní intenzity bělení. Bělicí pásky Gentle Routine jsou určené na jemné dobělování zubů.

Skutečně jde o citlivost?

Důležitá je také analýza mírné bolesti, kterou při bělení pociťujete. Vyskytuje se rovnoměrně na všech zubech, nebo je to spíše pichlavá bolest na jednom nebo více místech? Pokud jste zpozorovali právě tuto bolest, pravděpodobně nepůjde o charakteristickou citlivost. Na těchto místech máte pravděpodobně zubní kaz nebo uvolněnou zubní výplň (tzv. plombu). Bělit je možné jen zdravé zuby, bez kazů, proto si je před bělením dejte zkontrolovat u svého stomatologa a nechte ho opravit vám všechny, i ty nejmenší zubní kazy. Bělicí pásky bělí jen živou část zubu, vaše plomby nevybělí.