Jak používat mezizubní kartáček?

Proč používat mezizubní kartáček?

Na čištění mezizubních prostor používá většina z nás zubní niť. Při manipulaci s ní však nastává problém při čištění zadních zubů, tzv. stoliček. Se zubní nití se zadní zuby čistí hůře, nemotorně a neúčinně. Její funkci v zadní části úst tedy nahrazují mezizubní kartáčky, které by měly být také každodenní součástí naší dentální hygieny.

Klasický zubní kartáček se nedostane do nepřístupných míst chrupu. To má za následek rozšiřování bakterií zubního kamene v mezizubních prostorech a vznik zubního kazu. Tyto mezery skrývají až 40 % povrchu zubu. Zanedbaná péče o tato místa má často nepříznivý dopad na zdraví zubů. Ošetřování zubních kazů na těchto místech je velmi složité a často je zubní kaz zpozorovaný až v jeho vážnějším stádiu.

Co jsou to mezizubní kartáčky?

Mezizubní kartáčky jsou malé a ohybné kartáčky, které mají za úkol dostat se do těžko dostupných míst, především v zadní části úst. Používají se také na čištění zubního strojku a zubních implantátů. Kvalitní kartáček musí být dostatečně ohybný s dostatečným množstvím štětinek, abychom si nepoškodili dásně.

U citlivých dásní volíme kartáček, který má drátěné štětinky potažené plastem. Důležité je nepoužívat ve spojení s tímto kartáčkem zubní pastu, která obsahuje abrazivní složky. Tyto pasty brousí povrch zubu.

Mezizubní kartáčky

Výběr mezizubního kartáčku

Dbejte na výběr správné velikosti kartáčku. Je vhodné vybírat co největší kartáček, který se vtěsná do mezer vašich zubů. Příliš malý mezizubní kartáček je v konečném důsledku neúčinný. Ideální je vybrat aspoň 2 kartáčky (větší a menší), protože dospělý člověk má až 30 mezizubních prostor, na které je můžete použít (tím pádem mohou mít různou velikost). Kartáček se musí pohodlně vejít do těchto míst. Na trhu je možnost zakoupení mixu těchto kartáčků, abyste si vyzkoušeli, která velikost vám sedne nejlépe.

Jak používat mezizubní kartáček

  1. Vyberte správnou velikost. Kartáček by se měl pohodlně vejít do mezery mezi zuby.
  2. Opatrně vkládejte štětinky mezi zuby, snažte se je neohýbat. Nechte toto nastavení štětinek, neohýbejte je jiným směrem. Mohli byste je poškodit.
  3. Několikrát posouvejte kartáčkem v mezeře.
  4. U zubních náhrad se doporučuje používat mezizubní kartáčky, které mají štětinky potažené plastem (bez něho byste mohli aparát poškodit).
  5. Kartáček po pár zubech pravidelně oplachujte.