Dentální hygiena

Dentální hygiena představuje prevenci před vznikem zubních kazů, zánětů a předčasným stárnutím zubů. Provádí ji dentální hygienik, resp. běžný stomatolog.

Proč absolvovat dentální hygienu?

Dentální hygiena se skládá z několika úkonů. Nejdůležitějším z nich je osvojení si správné techniky čištění zubů, kterou vám vysvětlí a rovnou i předvede dentální hygienik. Vysvětlí vám, jak správně zuby čistit, jak si vybrat správný zubní kartáček a zajistí vašim zubům komplexní hygienu.

Standardně se skládá z následujících úkonů:

  • analýza stavu chrupu. Dentální hygienik prohlédne vaše zuby a bude vás informovat, který je v jakém stavu.
  • vysvětlí vám a nacvičí s vámi správnou techniku čištění zubů,
  • ze zubů odstraní povlak a zubní kámen,
  • zabezpečí léčbu měkkých tkání,
  • u dětí se provádí také tzv. pečetění fisur (jamky ve stoličkách se zalejí speciální hmotou, protože tam vzniká zubní kaz nejčastěji),
  • poradí vám, jaký zubní nebo mezizubní kartáček si vybrat.

Zubní hygiena

Jak často absolvovat dentální hygienu?

Stomatologové doporučují absolvovat toto profesionální čištění zubů a poradenství aspoň každých 6 měsíců. Díky pravidelné dentální hygieně odborníkem budete mít:

  • zdravější, bělejší úsměv,
  • menší riziko vzniku zubního kazu,
  • menší riziko vzniku povlaku a předčasného stárnutí chrupu.

Kdy začít s dentální hygienou?

Začít s dentální hygienou se doporučuje co nejdříve – ideálně už v dětském věku. Pro dítě by měl být první kontakt se stomatologem pozitivním zážitkem, a proto je vhodné začít s dentální hygienou. Dítě si s velkou pravděpodobností vybuduje trauma, pokud navštívíte ambulanci až s bolestí.

Co zahrnuje poradenství v dentální hygieně?

Dentální hygienik by vám kromě kompletního detailního vyčištění zubů a zubního kamene měl poskytnout také náležité informace k další péči o váš chrup. Ukáže vám správnou techniku mytí zubů, protože ta je klíčová v předcházení zubním kazům nebo zánětům. Poradí vám, jaký typ kartáčku si pořídit – nejkvalitnější jsou zubní kartáčky s menší hlavicí a měkkými, hustými štětinami stejné délky. Tvrdý, laciný kartáček může způsobit obroušení zubní skloviny. Ke kompletní ústní hygieně zubů patří také mezizubní kartáček a zubní niť. Nejdůležitější je čištění zubů večer.