Jak nemít strach ze zubaře

Velký strach ze stomatologického zákroku (lidově nazývaný „strach ze zubaře“) označujeme jako oralofobii nebo dentální fobii. Její projevy jsou velmi podobné všem ostatním fobiím, které známe – člověk pociťuje úzkost, svírání žaludku, mírný třes či studený pot. Fobií trpí velké množství lidí – víc, než byste čekali. Dokonce až 8 % z nich se úplně vyhýbá návštěvě zubaře. Až 20 % lidí navštěvuje zubaře jen v akutních případech či v silných bolestech. Často tito lidé okolí neprozradí svůj problém, protože ho považují za dětinský. To však není pravda. Dentální fobie nejčastěji nevzniká bezdůvodně. Jejím základem je negativní zážitek z minulosti.

Nepodceňujte tuto fobii – nejenže si můžete způsobit vážné zdravotní problémy, ale váš stav se může věkem zhoršovat až do panických záchvatů. V tomto článku vám poradíme, jak se postupně tohoto strachu zbavit. Žádná léčba fobie není jednoduchá a rychlá – mějte to na paměti. Buďte trpěliví, a jakmile se dostaví první výsledky, půjde to už samo.

Strach ze zubaře

Jak překonat strach ze zubaře

Prvním krokem je, stejně jako u ostatních fobií, identifikace příčiny. Definujte, proč se vlastně bojíte zubaře. Bojíte se fyzické bolesti, nebo u vás návštěva zubaře spíše způsobuje nepřekonatelný psychický stres? Toto je jedna z nejdůležitějších otázek, kterou si musíte zodpovědět. Pokud umíte příčinu problému pojmenovat, můžete začít hledat řešení.

Mějte na paměti, že způsoby provádění stomatologických úkonů jdou neustále vpřed. To, že jste zažili trauma z bolesti v minulosti, neznamená, že ji budete zažívat do konce života. Udělejte si průzkum, přečtěte si nějaké odborné články – už v dnešní době se např. kazy dají odstraňovat nejen nepříjemným vrtáním, ale také gelem Carisolv. Také se neustále vyvíjejí nové metody anestezie – není ničím výjimečným, že dnes se i vrtání provádí zcela bezbolestně. Kde však začít, abyste svůj problém odstranili?

Najděte si dobrého zubaře

Ať už je váš strach založený na vnímání bolesti nebo na stresu, je velmi důležité najít si stomatologa, kterému můžete důvěřovat a u kterého se cítíte dobře. Toto je alfou a omegou celého řešení problému dentální fobie. Zeptejte se známých, najděte si reference zubařů – pokud jich není dostatek ve vašem městě, poohlédněte se po okrese. Dobrý zubař je člověk, který má lidský přístup a odborné znalosti, které neustále inovuje. Mnoho zubních ambulancí dnes nabízí vstupní konzultaci, kde ještě před převodem zubní dokumentace máte možnost promluvit s lékařem. Dbejte na první dojem a hodně se ptejte. Svěřte se se svojí fobií, diskutujte o možnostech anestezie a léčby.

Už první návštěva „naostro“ u toho správného zubaře může vaši fobii odehnat. Jediná pozitivní zkušenost s bezbolestným výkonem může mít zázračný účinek na váš strach. V dnešní době dokonce vznikají ambulance, které se specializují na lidi, kteří trpí oralofobií.