Jak si správně čistit zuby?

Správná technika čištění zubů je alfou a omegou hygieny ústní dutiny. Pokud se chcete vyhnout zubnímu kazu, zánětu dásní nebo citlivosti zubů, musíte pečlivě dbát na hygienu ústní dutiny a nezapomínat na pravidelné preventivní přehlídky u zubaře.

Jak si správně vybrat zubní kartáček?

Lacinější zubní kartáčky nabízejí „medium“, „hard“ nebo „soft“ variantu rozložení zubních štětinek. Poohlédněte se spíše po kvalitnější značce zubních kartáčků, které mají v nabídce měkčí a hustější zubní kartáčky. Hustší zubní kartáček s měkkými štětinami vám zaručí kompletní, detailní, spolehlivou hygienu celé ústní hygieny. Do zubního kartáčku je nutné investovat.

Existuje správná technika hygieny ústní dutiny?

Názory stomatologů se ve správné technice čištění zubů rozcházejí. Všichni se však shodují na určitých pravidlech, která prokazatelně pomáhají předcházet zubnímu kazu, kameni, zánětu dásní nebo nepříjemnému zápachu z úst. Vždy si pamatujte: „Podstatnější je kvalita techniky čištění zubů než časová náročnost tohoto úkonu.“ Na čištění zubů si vyhraďte přibližně 3 minuty.

Kolikrát za den si umývat zuby?

Ideální je umývat si zuby ráno aj večer. Zuby si neumývejte hned po jídle, dopřejte jim přibližně 20–30 minut času. Některá jídla totiž způsobují mikroskopické dírky v zubech, které se ale po čase ztratí (např. citrusové plody, jablka). Nejdůležitější je večerní čištění, kdy musíme zuby zbavit povlaku a zbytků jídla nahromaděného za celý den.

Správná technika čištění zubů

Zubní kartáček držíme pod úhlem 45° a na zuby jej přikládáme co nejjemněji. Po zubech přejíždíme jemnými, krouživými pohyby. Nezvyšujte tlak, nezajistíte tak lepší vyčištění – můžete si poranit dásně. Přejeďte zuby po vnější ploše, následně po vnitřní a vrchní části. Věnujte náležitou pozornost také zadním zubům, na které se často zapomíná. Doplňte svoji ústní hygienu také mezizubním kartáčkem a zubní nití, protože jen s jejich pomocí se dostanete i do mezizubních a těžko dostupných míst, kde se může pomalu a nepozorovatelně tvořit zubní kaz, který častokrát zpozorujete až v pozdějším stádiu.