Citlivost zubů
Určitě jste už někdy pocítili mírný tlak na zubech, či dokonce bolest při působení nějakého vnějšího vjemu na zuby – většinou po konzumaci studených nebo teplých nápojů. Tímto problémem trpí víc než 20 % lidí.
Příčina citlivosti zubů
Citlivost zubů vzniká poodhalením dentinu, který se nachází pod zubní sklovinou. Odhalení způsobují různé vlivy, např. nešetrné čištění zubů, používání sody bikarbony na bělení zubů, používání zubního kartáčku s tvrdými štětinkami apod. Kyselé potraviny, jako např. citrusy, jsou velkým nepřítelem zubů. Rozpouštějí povrch zubní skloviny a také mohou vést k citlivosti zubů. Po konzumaci takového jídla počkejte aspoň 30 minut, než si umyjete zuby.
Pokud je bolest krátkodobá, nemusí to znamenat vážný problém. Zbystřit pozornost je třeba v případě, pokud citlivost zubů přetrvává dlouhodobě i bez působení vnějších vjemů, jako je chlad a teplo. Citlivostí je doprovázený např. zánět zubní dřeně.
Citlivost zubů, která se projevuje při bělení zubů, je jen doprovodná reakce zubů na aktivní bělicí látku. Je neškodná a nijak neovlivňuje zdraví zubů. Po bělicí kúře odezní. Pokud je citlivost příliš silná, přerušte bělicí kúru na 1–2 dny nebo zvolte slabší bělicí pásky.
Jak léčit citlivé zuby
V první řadě nezapomínejte na dentální hygienu u stomatologa nebo dentálního hygienika. Ten vám předvede správnou techniku čištění zubů. Používejte zubní kartáčky s měkkými štětinkami (např. Curaprox). Poohlédněte se na trhu po zubních pastách určených na citlivé zuby – např. Crest Pro-Health SENSITIVE + ENAMEL SHIELD. Prokonzultujte se svým stomatologem možnosti vitamínových doplňků, které mají schopnost posílit zubní sklovinu. V žádném případě si nebělte zuby sodou bikarbonou – mechanicky si tak obrušujete povrch zubní skloviny a nenávratně ji poškozujete.