Zánět dásní

Zánět dásní je velmi časté zánětové onemocnění, které se vyskytuje hlavně u lidí nad 30 let. Zánět je považovaný za infekci, kterou způsobují hromadící se bakterie na povrchu dásní. Neléčený zánět je nebezpečný, může vést k zánětu kosti a vypadávání zubů. Projevuje se oteklými dásněmi citlivými na dotyk, krvácením dásní, zčervenáním a zápachem z úst.

Příčiny vzniku zánětu dásní

Nejčastěji způsobují zánět dásní bakterie, které se do úst dostanou zvenku. Další příčinou je zubní povlak, který se na zubech usazuje při nedostatečné ústní hygieně. Následuje kouření, stres, hormonální změny (např. v těhotenství) a nedostatek vitamínů. Zanícené dásně většinou odhalíte při čištění zubů zubní nití, kdy začnou krvácet. Pokud zpozorujete krvácení dásní i při běžném čištění zubním kartáčkem – zánět je už vážnější. Je potřebné co nejdříve vyhledat stomatologa, protože zánět na jakémkoliv místě v těle se rychle šíří a může způsobit vážné zdravotní problémy.

Léčba zánětu dásní

Domácí způsoby zmírnění zánětu

1. Sůl
Smíchejte 2 dcl vody a 1/2 lžičky soli. Roztokem si vyplachujte ústa třikrát denně.

2. Soda bikarbona
Do 2 dcl vody vsypte 2 lžičky sody bikarbony. Ústa vyplachujte třikrát denně.

3. Kokosový olej
Čistým olejem proplachujte ústa několikrát denně. Kokosový olej je známý širokým spektrem pozitivních účinků na organismus.

4. Aloe vera
Ideální je gel přímo z listu aloe vera. Naneste ho na zuby a nechte pár minut působit. Zopakujte několikrát denně.

5. Hřebíček
10 hřebíčků podržte v ústech cca 30 minut.

6. Propolis
Propolis je všeobecně využitelný v mnohých oblastech zdraví. Má protizánětové účinky, proto jeho nanášení na zanícené dásně může zmírnit otoky. Pokud zvolíte propolis s obsahem lihu, pomůže vám zmírnit i bolest tím, že dásně umrtví.

Všechny domácí recepty slouží jen na potlačení příznaků zánětu dásní – rozvinutý zánět dásní nevyléčí. Vždy se obraťte také na odbornou pomoc.

Léčba zánětu dásní

Včasná diagnostika zánětu dásní je hlavním předpokladem rychlé a pohodlné léčby. Čím déle budete léčbu odkládat, tím horší budou následky. Nejenže se zánět může rozvinout do paradentózy, ale i jeho léčba bude zdlouhavější a nepříjemnější.

Nejdříve váš stomatolog odstraní zubní povlak a následně ústní dutinu vypláchne dezinfekčním roztokem. Nechte se poučit o správné technice čištění zubů, abyste předešli stejným chybám, které jste dělali v minulosti a které způsobily zánět dásní. Absolvujte dentální hygienu každý rok.

Zdravé dásně vám pomohou udržet i některé zubní pasty. Crest má např. v nabídce zubní pastu Pro-Health EXTRA GUM PROTECTION, kterou můžete zakoupit v našem e-shopu.

Prevence zánětu dásní

Pokud chcete předejít zánětu dásní:

  • volte správnou techniku čištění zubů,
  • používejte měkčí kartáčky, které nedráždí dásně,
  • používejte zubní niť na mezizubní prostory,
  • vyzkoušejte jednosvazkový kartáček, díky němuž vyčistíte i prostory těsně pod dásní u zubu.