Jak léčit zubní kaz
Zubní kaz je jednou z nejčastějších civilizačních chorob. Postihuje až 95 % lidí. Nedá se léčit a není nakažlivý. Vzniká koncentrací mikroorganismů na zubech při nedostatečné ústní hygieně. Riziko jeho vzniku ovlivňuje také dědičnost a složení slin. Bakterie se ukládají na povrchu zubu a rozkládají cukry na kyseliny, čímž rozpouštějí minerální soli v zubní sklovině.
První stadium zubního kazu se projevuje jako bílá skvrna na zubu. Ta následně přerůstá do rozložení zubní skloviny, ztmavne a způsobuje bolest zubu. Zubaře je ideální navštívit už v prvním stadiu a pravidelně absolvovat preventivní prohlídky – zubař si může všimnout začínajícího kazu spíše než vy.
Neléčený zubní kaz představuje riziko pro vaše zdraví. Může postupovat do kostní dřeně a způsobit zánět. Dočasný ústup bolesti může znamenat, že už odumřely nervy v zubní dřeni a vy tím pádem necítíte, že se zánět šíří dál po kosti.
Léčba zubního kazu
Reparace kazu v zubu není možná, protože kaz je mrtvá tkáň. Jediná možnost léčby je jeho odstranění (vyvrtáním, laserem nebo ozónoterapií) a nahrazení prázdného místa výplní. Pokud už kaz přerostl až po zubní dřeň, je potřebné také vyčištění a vyplnění zubních kanálků.
Stomatologové v současnosti nejčastěji využívají tyto druhy výplní:
- kompozitní výplň – nazývaná také „bílá plomba“. Vrtá se jen oblast kazu, nezasahuje se do zdravé části zubu. Výplň tvrdne pod vlivem UV světla a pacient může hned jíst,
- skloionomerní cement – obsahuje fluoridy uvolňované postupně na vyléčení. Aplikuje se u hlubokých kazů, které sahají až k nervu. Cement se vkládá do zubu krátkodobě (na dobu několika týdnů) a následně se nahrazuje dlouhodobou kompozitní výplní.
- amalgámová výplň – viditelná plomba, protože je tmavší barvy a je nutné vrtat i do zdravé části zubu. Jsou mimořádně trvanlivé, ale v současnosti je jejich používání už zakázané, protože bylo prokázané uvolňování nepříznivých látek do organismu.
Zubního kazu se nezbavíte svépomocí. Skloionomerní cement aplikuje stomatolog a ten dokáže částečně zub vyléčit – nedokáže však zabezpečit dorostení zubu. Prevencí proti zubnímu kazu je správné stravování (vynechte potraviny a nápoje bez cukru), pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa, dentální hygiena, správná technika čištění zubů pastou s obsahem fluoridu. Pomáhá také žvýkání žvýkaček bez cukru, protože podporují vznik slin, které z ústní dutiny vyplavují bakterie a látky způsobující povlak.