Prevence zabarvení zubů

Hlavním úkolem bělicích pásků je odstraňovat zabarvení zubů. Pokud jsou však naše zuby velmi žluté a nijak proti tomu nebojujeme, bělení zubů je náročné, výsledek nebude tak dokonalý a bělení nevydrží tak dlouho, jak by mělo. Vybělené zuby jsou dočasný výsledek, který zpravidla vydrží 1 rok. Tuto dobu můžeme prodloužit, pokud budeme zuby udržovat bílé bělicí pastou a vyhneme se některým potravinám, nápojům či neduhům, které zhoršují zabarvení zubů.

Barva zubu je z velké míry určená genetikou, ale tuto barvu můžeme částečně měnit. Záleží to na našem stravování, věku nebo i na druhu léků, které užíváme.

Jak zamezit zabarvování zubů?

1. Nekonzumujte zabarvující potraviny.
Existují potraviny, které zabarvují povrch zubu a tím způsobují skvrny. K nápojům patří např.: červené víno, káva, slazené nápoje, džusy a černý čaj. Dokonce i omáčky, jako např. rajčatová, brusinková, borůvková způsobují zabarvující povlak. Stejně silně pigmentované druhy ovoce.

Při pití zkuste používat slámku – zamezíte tak hromadění zabarvujících látek na povrchu zubu. Zuby si po vypití rizikového nápoje vypláchněte čistou vodou.

Aspoň těsně před, během a těsně po bělení dodržujte tzv. „bílou dietu“, o které také píšeme na našem blogu.

2. Neumývejte zuby po každém jídle. Ústa jen vyplachujte!
Čištění zubů je mechanický pohyb po povrchu zubu. Pokud ho provádíme často a v nevhodném čase (např. po konzumaci kyselých jídel), můžeme oslabit zubní sklovinu. Platí, že zuby bychom si po citrusech měli umývat až po 30 minutách. Ideální je však zuby vypláchnout po každém jídle/nápoji.

Prevence zabarvení zubů

3. Přestaňte kouřit.
Negativní vlivy kouření na organismus jsou každému jistě známé. Kuřák má na první pohled výrazně žlutější chrup než nekuřák. Pravidelný kuřák má nejen problém zuby vybělit, ale také bílý úsměv udržet.

4. Správná technika čištění zubů
Dentální hygiena u stomatologa je ještě stále pro mnohé lidi neznámý pojem. Nejde jen o hloubkové vyčištění zubů a ústní dutiny odborníkem, ale také o instruktáž správné techniky čištění zubů, kterou potom používáme doma. Pokud si budete zuby čistit špatně, zabarvení se pravděpodobně nevyhnete. Nezapomínejte na zubní niť nebo mezizubní kartáček.

5. Bělicí pasty
Bělicí pasty jsou určené na udržování bílého úsměvu. Značka Crest nabízí nejoblíbenější zubní pastu Brilliance.