Fakta o bělení zubů

Zuby se žlutým zabarvením jsou ve společnosti považované za symbol nedostatečné péče o svůj vzhled. Zatímco v běžném životě mírně zabarvené zuby nemusí na nikoho působit odpudivě, hlavně v profesionálním životě, kdy přicházíte do kontaktu s klienty či zákazníky, může být zažloutlý a zanedbaný chrup velkým problémem. Sesbírali jsme pro vás tedy několik faktů, které sumarizují základní poznatky o bělení zubů.

Fakta o bělení zubů

Základní fakta o bělení zubů

  1. Bělení zubů je chemický proces.
    Bělení zubů probíhá působením aktivních látek na povrchu zubu, které odstraňují zabarvení na jeho povrchu. Chemický proces nejčastěji spojuje různé sloučeniny ve spojení s peroxidem vodíku. Tyto látky uvolňují volné radikály kyslíku, pronikají do vnější vrstvy zubu a oxidací vytvářejí bělejší barvu. Je to chemický zásah do organismu, proto je potřebné dodržovat návod na použití a používat jen ověřené značky bělicích pásků (značka Crest je celosvětově nejprodávanější a nejoblíbenější značka bělicích pásků). Pokud se vyhnete tzv. „fejkům“ a budete dodržovat instrukce bělení – bělení zubů nemůže nijak ohrozit vaše zdraví.
  2. Bělení nemá přesně stanovenou délku aplikace a frekvenci bělení.
    Existuje množství různých druhů bělicích pásků a všechny z nich mají různou délku působení a frekvenci používání (např. 30 minut denně po dobu 21 dní). Záleží na tom, jakou intenzitu bělení vyžadujete (tehdy si vybíráte bělicí pásky, které mají nejdelší denní aplikaci, ale nejkratší počet dní – např. Flexfit Supreme). Také zvažte intenzitu citlivosti zubů, která se může při bělení objevit a je neškodná. Pokud máte velmi citlivé zuby, sáhněte zase po bělicích páscích, které bělí déle a méně intenzivně (např. Gentle Routine). Jestli se nemůžete rozhodnout, které pásky si vybrat, pomůže vám naše INFOGRAFIKA nebo TATO TABULKA.
  3. Bílé zuby nebudete mít navěky.
    Pokud vám příroda nenadělila přirozeně bílé zuby, bělení zubů vám zabezpečí jen dočasné vybělení zubů. Zpravidla vám vydrží zuby po bělicí kúře bílé přibližně 1 rok. Pokud nějaký výrobek deklaruje víc, mějte se na pozoru – zkontrolujte si, zda je výrobek certifikovaný a zda je prodejce důvěryhodný. Používáním bělicích past či ústních vod můžete bělicí účinek prodloužit.
  4. Návod na použití nevyhazujte!
    Všichni máme tendenci nečíst návody na použití. Je však třeba mít na paměti, že neskládáme nábytek, ale jdeme chemicky zasáhnout do svého organismu. Na to, aby bylo bělení bezpečné, je proto nutné pečlivě dodržovat návod na použití. Každé bělicí pásky mají jiný postup bělení.
  5. Pro koho je bělení zubů nevhodné?
    • pro děti a dospívající,
    • pro těhotné a kojící ženy,
    • pro lidi, kteří mají zubní kazy, onemocnění dásní, odhalené krčky nebo extrémně citlivé zuby,
    • pro lidi, kteří jsou alergičtí na složení bělicích pásků (např. na peroxid).
  6. Bělení je individuální záležitost.
    Vy a váš přítel si můžete zakoupit stejný druh bělicích pásků a výsledek vůbec nemusí být stejný. Bělení zubů závisí také na vašem aktuálním stavu chrupu, intenzitě zežloutnutí zubů a životosprávě. Pokud kouříte, bělení zubů bude postupovat pomaleji a nevydrží tak dlouho. Také některé druhy antibiotik způsobují šedé zabarvení zubů, které není možné bělit.