Jak správně používat zubní niť?

Zavedení používání zubní niti do vaší každodenní hygieny ústní dutiny je podstatným krokem. Klasický zubní kartáček se nedostane na všechna místa v ústech, a proto potřebuje pomocníka. Mezizubní prostory jsou často místy, kde se na vyčištění zapomíná a velmi rychle se začne tvořit zubní kaz. Navíc, protože tyto prostory nevidíte, kaz pravděpodobně odhalíte až v jeho vážnějším stádiu. Technika používání zubní niti není vůbec složitá – je však dobré si ji dopředu nastudovat, abyste si neporanili dásně.

Jak si vybrat zubní niť?

Na trhu je obrovské množství zubních nití. Její výběr je proto pro mnoho lidí náročný, a proto sáhnou po první, kterou najdou. Závisí na vašich preferencích a zručnosti, kterou si vyberete, ale je dobré seznámit se aspoň s několika základními klasifikacemi nití. Pro začátečníky jsou vhodné voskované niti – lépe se s nimi pracuje, ale mají nižší schopnost stírání povlaku. Nevoskované jsou účinnější pro stírání povlaku, ale obtížnější je zase manipulace s nimi. V nabídce najdete niti určené např. pro citlivé dásně, zubní implantáty, zubní strojky (tzv. superfloss), určené pro děti apod.

Jak používat zubní nit

Existuje bělicí zubní niť?

Ano. Jsou pokryté mikroskopickými částečkami křemene, který mechanicky odstraňuje pigmenty z povrchu skloviny. Z chemické stránky jsou pak dostupné niti s obsahem peroxidu vápenatého, který rozpouští skvrny na povrchu skloviny.

Proč používat zubní niť?

Zub se skládá z 5 ploch. Zubní kartáček dosáhne na vnější, vnitřní a žvýkací plochu zubu. Do prostor mezi zuby se kartáček nedostane. Tyto málo přístupné prostory jsou v konečném důsledku rájem bakterií způsobujících povlak, a tak ohniskem vzniku zubního kazu a nepříjemného zápachu z úst.

Jak správně používat zubní niť?

Správná technika vás ušetří od poranění a zajistí vám kvalitní odstranění zubního povlaku z mezizubních prostor.

  1. Použijte dostatečné množství zubní niti – aspoň 30 cm. S nití se vám bude lépe manipulovat.
  2. Udělejte si smyčku a uchopte niť na jedné straně palcem a na protilehlé ukazováčkem – v horní čelisti. Při čištění dolní čelisti použijte oba ukazováčky.
  3. Pilovitým pohybem (tam a zpět, nahoru a dolů) se dostanete do mezizubního prostoru. Palec i ukazováček držte v co nejtěsnějším kontaktu se zubem!
  4. Nakonec stírejte plochu obou sousedních zubů – obkličte zub zubní nití, vytvořte písmeno C a následně setřete až pod dáseň.